Święta za pasem, Nowy rok już tuż tuż, z tej okazji warto dowiedzieć się jak należy składać życzenia. Jak się okazuje, w zalewie oklepanych i tandetnych wierszyków wysyłanych przez smsy, składanie ładnych życzeń to nie lada sztuka. Najwyższa pora przerwać rutynę przesyłania smsów i maili z życzeniami. Czy nie milej wrócić do korzeni i złożyć najbliższym życzenia drogą pocztową?

Smsy z życzeniami są zmorą okresu świątecznego, brak im oryginalności – otrzymywanie 4 tych samych rymowanek z życzeniami wydaje się być nie tylko mało osobiste, ale może także sprawić, że niektóre osoby poczują się urażone bezprzedmiotowością tego typu życzeń.

Część z osób, dopiero po skończonej wieczerzy wigilijnej niedbale odpisuje na otrzymane wcześniej życzenia – takie zachowanie może skutecznie zepsuć magiczną aurę świąt. Nikt nie lubi przebywania w obecności osób z nosem utkwionym w ekranie wyświetlacza. Na Facebooku także roi się od podobnego typu zbiorczych życzeń, w których właściciel profilu oznacza wszystkich znajomych i życzy im wesołych świąt.

Niestety wraz z postępem techniki zanikł prawdziwy, magiczny i szczery czar życzeń świątecznych. Aktualnie liczy się tylko odznaczenie życzeń do znajomych na świątecznej checkliście. Dawniej życzenia – składane osobiście i szczerze miały niepowtarzalny urok – czemu? Ponieważ były składane szczerze i z rozmysłem. Najważniejsza jest pamięć o bliskich i włożenie pracy w wymyślenie oryginalnych i specjalnie dla nich skierowanych życzeń.

Osoby, które przyjmują osobiste życzenia z pewnością doceniają szczególną pamięć i poświęcenie czasu na ich osobę. W obecnych czasach, takie zachowanie jest warte więcej niż pieniądze. Docenią to w szczególności osoby, które mają dość bezdusznych wierszyków i wysyłanych na odczepnego życzeń smsem lub mailem.

Najważniejszą zasadą, którą należy się kierować podczas składania życzeń jest szczerość – jeżeli kogoś nie darzy się pozytywnym uczuciem – lepiej uniknąć składania fałszywych życzeń. Najładniejszą formą jest poświęcenie chwili na osobistą rozmowę i szczery uścisk – to bardzo ważne jeżeli jest okazja do bezpośredniego spotkania. Jednakże, jeśli nie mamy możliwości do spotkania w 4 oczy a zależy nam na ładnej formie złożenia życzeń świątecznych – warto przemyśleć napisanie i wysłanie specjalnej kartki (oby nie z gotowym tekstem). Taka forma ma także swój specyficzny urok -można do niej wracać – stanowi miłą pamiątkę.

W życzeniach warto zawrzeć szczere życzenia – wymaga to przemyślenia i znajomości drugiej osoby – trzeba wiedzieć czego dana osoba sobie by życzyła i na czym jej zależy. Należy także unikać banałów – to się nie sprawdzi. Życzenia powinny być przede wszystkim szczere i osobiste – to ma sens i robi dobre i miłe wrażenie. Ładna kartka ze starannym pismem, daje drugiej osobie do zrozumienia, ze szczerze się o niej myślało - poświęciło czas na znalezienie odpowiedniej kartki, jej ładne, odręczne wypełnienie i nadanie pocztą. Taka rzecz może sprawić komuś więcej radości niż niejeden prezent.