Prezenty, które zawsze zdają egzamin

Alkohol to prezent, który sprawdza się przy naprawdę wielu okazjach. Domowe wino, nalewka, whisky, wódka, koniak, rum - zawsze warto postawić na jeden z tych trunków. Co przywieźć z podróży najbliższym osobom czy przyjaciołom? W większości przypadków lokalny alkohol okazuje się być strzałem w dziesiątkę.

Poza alkoholem takimi uniwersalnymi prezentami są na pewno kwiaty, kubki, kieliszki, kawa, czasem herbata czy czekoladki. Z okazji parapetówki, urodzin czy świąt - można je podarować w zasadzie wszędzie i przy każdej okazji.

Bez względu na jaki rodzaj prezentu zostanie wybrany, najważniejsza w tym przypadku jest przede wszystkim szczerość. Prezent nie powinien być również za drogi. Zawsze sprawdzą się czekoladki za kilkanaście złotych, ale podarowana nowo poznanej osobie złota biżuteria może już sprawić osobie obdarowanej spory kłopot. Tutaj tak naprawdę liczy się pomysł, a nie cena.

Jakich prezentów nie należy wręczać?

Na pewno nigdy nie należy decydować się na żywe prezenty. Kot czy pies pod choinkę to wciąż błąd popełniany przez wiele osób. Co ciekawe w 2013 roku władze wyspiarskiego kraju Mali prezydentowi Francji podarowały żywego wielbłąda. Ta historia skończyła się tak, że zwierzę zostało po prostu zjedzone. Prezydent Francois Hollande wielbłąda nie mógł zabrać do kraju, a więc zostawił go pod opieką mieszkańcom Mali. ci jednak postanowili szybko go zjeść na kolację. Władze Mali nie zrozumiały swojego błędu. Przeprosiły prezydenta Francji za zjedzenie wielbłąda i wręczyły mu kolejne, tym razem jeszcze większe zwierzę. Nowy wielbłąd do Francji już trafił, gdzie zamieszkał w ogrodzie zoologicznym. 

Pomysł na prezent

Kiepskim pomysłem na prezent zawsze są także pieniądze. Bardzo źle widziane są przede wszystkim w relacjach formalnych, chociaż i w relacjach towarzyskich nie są widziane zbyt mile. Pieniądze wręcza się tylko najbliższym osobom i to tylko wówczas, gdy te zasygnalizowały, że zbierają większą sumę pieniędzy na określony cel.

Okazuje się, że niezbyt dobrym pomysłem jest także wręczanie w prezencie jedzenia. Nie mowa w tym przypadku o upieczonym własnoręcznie cieście, które zostało przyniesione na imprezę urodzinową, ale o koszu domowej roboty wędlin, który wręczony został osobie, której gusta kulinarne pozostają na razie tajemnicą. Co ciekawe, jedzenie jest też niemile widzianym prezentem w relacjach dyplomatycznym. Tak naprawdę rzadko kiedy trafia ono na stół. Ponadto raczej lepiej zrezygnować z kupowania ubrań, tutaj można bowiem nie trafić z rozmiarem. Na to pozwolić mogą sobie tylko te osoby, które mają 100% pewności, że trafią z wyborem modelu i rozmiaru.

Okazuje się więc, że prezentowy savoir-vivre wymaga wyczucia i nie lada zdolności dyplomatycznym. Podczas wybierania prezentu i jego wręczanie należy wykazać się na wielu płaszczyznach. Co natomiast można zrobić z niechcianymi prezentami, które również się zdarzają? Lepiej je wyrzucić, a może warto je zostawić na inną okazję? Jeszcze innym rozwiązaniem jest ich sprzedaż.

Socialmedia

Warte uwagi

Najnowsze wiadomości z kraju i świata

Rok 2020 zaczął się na świecie bardzo niespokojnie. Na ustach wszystkich był przede wszystkim wiszący w powietrzu konflikt na linii USA - Iran. Ostatecznie doszło do deeskalacji agresji i...