Większość z nas należy do tego grona osób, które lubią dostawać prezenty. Niestety nawet bliskie nam osoby bardzo często mają problem z wyborem odpowiedniej rzeczy. Rozwiązaniem takich dylematów jest prezentowa lista życzeń. Podobnie jak w przypadku listy oczekiwanych prezentów ślubnych tworzoną przez narzeczonych, solenizant przygotowuje swoją listę życzeń.

Dzięki temu bliskie osoby nie muszą same niczego wymyślać, a osoba obdarowywana dostaje to, co chce i jej się podoba. Takie wyjście z sytuacji nie sprawdzi się jednak, gdy w grę wchodzi kontakt z dalszą rodziną lub niezbyt bliskimi znajomymi. Nasze zachowanie może być wtedy odebrane jako niegrzeczne i niekulturalne.

Jak przyjmować prezenty?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta - podziękuj, rozpakuj, podziękuj. Stosowanie się do tej zasady pozwoli nam uniknąć towarzyskiego faux pas. Pierwszy raz dziękujemy chwili, gdy otrzymujemy prezent. Następnie prezent wypada rozpakować z zainteresowaniem. Bez względu na to, czy był strzałem w dziesiątkę, czy kompletnie nam się nie podoba, to musimy podziękować za wspaniały podarunek drugi raz. Jeśli otrzymaliśmy czekoladki lub alkohol, to od razu podajemy je na stół dla gości. Gdy otrzymaliśmy biżuterię, to można ją od  razu założyć, jeśli pasuje do naszej stylizacji.

Czy wypada wymienić prezent?

To zależy. Gdy rzecz nam się podoba, jednak nie jest w odpowiednim dla nas rozmiarze, to warto skorzystać z tej opcji, by móc cieszyć się nowym nabytkiem. To rozwiązanie świetnie sprawdza się przy elementach garderoby. Natomiast w pozostałych przypadkach nie jest mile widziane i powinniśmy unikać takich praktyk.

Rozpakowanie prezentu

Wymiana prezentu jest postrzegana jako zachowanie nietaktowne. Sprawiamy wtedy przykrość osobie, która poświęciła swój czas na to, by znaleźć dla nas idealny prezent. Nie zawsze się to udaje, jednak najbardziej liczą się chęci oraz intencje. To one powinny być najważniejsze, a nie podarunek sam w sobie.

Czy nietrafiony prezent można sprzedać?

To również bardzo ryzykowne posunięcie. Po pierwsze, niechciane prezenty mają wyjątkową, magiczną wręcz zdolność wracania w końcu do osoby, która sama je kupiła. Po drugie, osoba, która obdarowała nas tym prezentem, może poczuć się bardzo urażona, jeśli dowie się, co planujemy zrobić. Świat jest bardzo mały i często nie mamy pojęcia, że mamy tak wielu wspólnych znajomych. Jeśli jednak już zdecydowaliśmy się na sprzedaż i jesteśmy pewni swojej decyzji, to cały proces należy wykonać w maksymalnie dyskretny sposób. Dyskrecja będzie wymagana również w przyszłości. Może się bowiem zdarzyć, że zostaniemy kiedyś zapytani o przedmiot, który dostaliśmy. W takiej sytuacji należy umieć swobodnie i przekonująco opowiedzieć o jego niebywałej użyteczności.

Otrzymanie prezentu niespodzianki może być bardzo miłym lub kłopotliwym doświadczeniem. Bez względu na to, od kogo otrzymujemy prezent, to koniecznie trzeba pamiętać o odpowiednim zachowaniu i dobrych manierach. Nie warto psuć relacji międzyludzkich z powodu zakupu mało pożądanej przez nas rzeczy.

Socialmedia

Warte uwagi

Mniej i bardziej oryginalne zwyczaje urodzinowe

Urodzinowe zwyczaje i tradycje potrafią zaskakiwać. Poznajcie te najmniej typowe. Starożytny Rzym Już za czasów panowania cesarza Hadriana popularny był zwyczaj częstowania słodkim...