Dzień urodzin to szczególnie ważny moment dla każdego bez względu na miejsce pochodzenia. Jak świętujemy go w Polsce? Najczęściej z rodziną lub w gronie najbliższych znajomych. Od najwcześniejszych lat pokazujemy naszym dzieciom, że są dla nas bardzo ważne i radośnie świętujemy każdą kolejną rocznicę ich urodzenia.

Trochę inaczej wygląda to w przypadku starszych dzieci. One już niekoniecznie chcą siedzieć przy wielkim stole w towarzystwie babć i wujków. Rodzina świętuje sama, a nastolatek udaje się na imprezę ze znajomymi. Jest to zachowanie całkiem normalne.

Kiedy młody człowiek dorasta zmienia środowisko nie dba już tak bardzo o celebrowanie kolejnych rocznic, łącznie z urodzinowymi wypadami na nurkowanie czy skokami ze spadochronem. Zwykłe spotkanie w pubie też już nie przejdzie.

Co się dzieje później? Dlaczego z biegiem czasu przestają cieszyć nas urodziny. Być może dopada nas nostalgia związana z przybywającymi nam latami, których nie można cofnąć. To jak to w końcu jest z tymi urodzinami? Cieszymy się z nich czy wolelibyśmy, aby ich nie było? Świętowanie urodzin to z pewnością miły zwyczaj mający długą tradycję. Obchodzi się je różnie w zależności od kultury. Zobaczmy jak to było w czasach starożytnych i później.

Już w Starożytnym Rzymie rozpowszechniony był zwyczaj częstowania innych urodzinowym tortem. Jeśli ktoś nie mógł uczestniczyć w przyjęciu, dostawał przesyłkę z ciastem do domu. U Greków natomiast panował zwyczaj umieszczania w torcie świeczek. Prawdopodobnie tradycja wzięła się z celebrowania świąt Artemidy, podczas których bogini składało się dary, którymi były ciasta miodowe z płonącymi świeczkami. W kulturze Majów i Azteków bardzo istotne były piętnaste urodziny dziewczynki. Ten dzień był dla niej pożegnaniem z dzieciństwem i domem rodzinnym.

Przyjęcie urodzinowe

Rozpoczynała wtedy naukę tradycji i historii, a także obowiązków małżeńskich. Ten zwyczaj pozostał do dzisiaj w kulturach latynoamerykańskich, gdzie hucznie obchodzi się piętnaste urodziny dziewczynek. W Anglii tradycję stanowi dodawanie do tortu różnych przedmiotów. Mają one być rodzajem wróżby, dzięki której solenizant może domyślić się, czego spodziewać się w najbliższej przyszłości. Najbardziej popularne to moneta, obrączka i naparstek. W Argentynie również szczególnie świętuje się piętnaste urodziny. Z tej okazji solenizantka powinna odtańczyć piętnaście tańców, a pierwszy z nich ze swoim ojcem. Panuje tam także zwyczaj ciągnięcia za ucho solenizanta tyle razy ile ma lat. W Australii najhuczniej obchodzone są dwudzieste pierwsze urodziny, czyli moment wkroczenia w dorosłość.

Osoba otrzymuje klucze od domu, co ma stanowić symbol jej odpowiedzialności, a dokładnie tego, że może wracać, o której chce. Z kolei Brazylijskie urodziny nie obędą się bez tortu w kształcie owoców. Solenizant ma za zadanie go pokroić i wręczyć pierwszy kawałek osobie, która jest mu najbliższa. Chińczycy w przeciwieństwie do całego świata za pierwszy rok życia liczą już życie płodowe zakończone dniem narodzin. Urodziny wszyscy świętują w tym samym czasie, przy obchodach Nowego Roku. W Holandii życzenia urodzinowe składa się nie tylko solenizantowi, ale także całej jego rodzinie. A w Kanadzie smaruje się nos masłem, aby odgonić zły los.

Jak widać każde państwo może pochwalić się charakterystycznymi zwyczajami, które w ich kulturze są czymś naturalnym. Dla osób spoza kręgu mogą się czasem wydawać dziwne, śmiesznie lub nie na miejscu.