Dzień urodzin to szczególnie ważny moment dla każdego bez względu na miejsce pochodzenia. Jak świętujemy go w Polsce? Najczęściej z rodziną lub w gronie najbliższych znajomych. Od najwcześniejszych lat pokazujemy naszym dzieciom, że są dla nas bardzo ważne i radośnie świętujemy każdą kolejną rocznicę ich urodzenia.

Trochę inaczej wygląda to w przypadku starszych dzieci. One już niekoniecznie chcą siedzieć przy wielkim stole w towarzystwie babć i wujków. Rodzina świętuje sama, a nastolatek udaje się na imprezę ze znajomymi. Jest to zachowanie całkiem normalne.

Kiedy młody człowiek dorasta zmienia środowisko nie dba już tak bardzo o celebrowanie kolejnych rocznic, łącznie z urodzinowymi wypadami na nurkowanie czy skokami ze spadochronem. Zwykłe spotkanie w pubie też już nie przejdzie.

Co się dzieje później? Dlaczego z biegiem czasu przestają cieszyć nas urodziny. Być może dopada nas nostalgia związana z przybywającymi nam latami, których nie można cofnąć. To jak to w końcu jest z tymi urodzinami? Cieszymy się z nich czy wolelibyśmy, aby ich nie było? Świętowanie urodzin to z pewnością miły zwyczaj mający długą tradycję. Obchodzi się je różnie w zależności od kultury. Zobaczmy jak to było w czasach starożytnych i później.

Już w Starożytnym Rzymie rozpowszechniony był zwyczaj częstowania innych urodzinowym tortem. Jeśli ktoś nie mógł uczestniczyć w przyjęciu, dostawał przesyłkę z ciastem do domu. U Greków natomiast panował zwyczaj umieszczania w torcie świeczek. Prawdopodobnie tradycja wzięła się z celebrowania świąt Artemidy, podczas których bogini składało się dary, którymi były ciasta miodowe z płonącymi świeczkami. W kulturze Majów i Azteków bardzo istotne były piętnaste urodziny dziewczynki. Ten dzień był dla niej pożegnaniem z dzieciństwem i domem rodzinnym.

Przyjęcie urodzinowe

Rozpoczynała wtedy naukę tradycji i historii, a także obowiązków małżeńskich. Ten zwyczaj pozostał do dzisiaj w kulturach latynoamerykańskich, gdzie hucznie obchodzi się piętnaste urodziny dziewczynek. W Anglii tradycję stanowi dodawanie do tortu różnych przedmiotów. Mają one być rodzajem wróżby, dzięki której solenizant może domyślić się, czego spodziewać się w najbliższej przyszłości. Najbardziej popularne to moneta, obrączka i naparstek. W Argentynie również szczególnie świętuje się piętnaste urodziny. Z tej okazji solenizantka powinna odtańczyć piętnaście tańców, a pierwszy z nich ze swoim ojcem. Panuje tam także zwyczaj ciągnięcia za ucho solenizanta tyle razy ile ma lat. W Australii najhuczniej obchodzone są dwudzieste pierwsze urodziny, czyli moment wkroczenia w dorosłość.

Osoba otrzymuje klucze od domu, co ma stanowić symbol jej odpowiedzialności, a dokładnie tego, że może wracać, o której chce. Z kolei Brazylijskie urodziny nie obędą się bez tortu w kształcie owoców. Solenizant ma za zadanie go pokroić i wręczyć pierwszy kawałek osobie, która jest mu najbliższa. Chińczycy w przeciwieństwie do całego świata za pierwszy rok życia liczą już życie płodowe zakończone dniem narodzin. Urodziny wszyscy świętują w tym samym czasie, przy obchodach Nowego Roku. W Holandii życzenia urodzinowe składa się nie tylko solenizantowi, ale także całej jego rodzinie. A w Kanadzie smaruje się nos masłem, aby odgonić zły los.

Jak widać każde państwo może pochwalić się charakterystycznymi zwyczajami, które w ich kulturze są czymś naturalnym. Dla osób spoza kręgu mogą się czasem wydawać dziwne, śmiesznie lub nie na miejscu.

Socialmedia

Warte uwagi

Życzenia przez SMS czy wysyłanie tradycyjnych...

Najpierw trzeba się zastanowić, co dla kogo jest ważne. Kartki wysłać można do wszystkich osób albo tylko do tych, którzy są ważniejsi. Tak naprawdę kontakt raz na rok...