Życzenia - jak je składać i jak tego nie robić?

Udostępnij:

Składanie życzeń w naszym społeczeństwie mogłoby wydawać się sprawą banalną, o której nie warto nawet wspominać. Przecież każdy wie, jak składa się życzenia. Ale czy na pewno? Większości osób zdarzyło się usłyszeć bardzo nieprzyjemne albo niestosowne życzenia, dlatego należy wiedzieć jak taktownie składać życzenia oraz jak nie składać życzeń.

Przede wszystkim trzeba sobie uzmysłowić, że życzenia powinny być miłe. Dlatego pierwszą zasadą jest nie dawanie rad podczas składania życzeń. "Żebyś zrozumiał swoje błędy" i podobne frazy to bardzo niepoprawny sposób powiedzenia komuś czegoś miłego w przyjaznej, świątecznej atmosferze. "Obyś ci się dobrze wiodło. Najlepiej żebyś..." - tego nikt nie chce usłyszeć od bliskiej osoby. Nawet jeśli dana osoba może sprawiać wrażenie zagubionej czy niepewnej swoich działań, dawanie tego typu rad jest bardzo niestosowne podczas składania życzeń.

Jak zatem poprawnie życzyć komuś dobrej zmiany czy większej pracy nad sobą ? Można śmiało powiedzieć: " wszystkiego o czym marzysz " albo "spełnienia wszystkich twoich ukrytych pragnień ". Jest to znacznie milsza forma.

Czego jeszcze unikać?

Wytykania błędów czy też złych zachowań, braku spełniania potrzeb, na przykład: "Żebyś spędzał ze mną więcej czasu", "Żebyś był bardziej czuły/ troskliwy/ opiekuńczy". Wszystkie te zwroty to ewidentne pretensje, które nie powinny znaleźć się w życzeniach.

Życzenia świąteczne

Wszelkie niewyjaśnione sprawy czy żale należy przedyskutować podczas spokojnej, szczerej rozmowy, a nie podczas dzielenia się opłatkiem przy wigilijnym stole. Zamiast zarzutów można powiedzieć przy życzeniach: "Życzę nam, żebyśmy się lepiej ze sobą dogadywali. Jesteś dla mnie ważny/a". Będzie to znacznie milsze i bardziej taktowne oraz pozwoli wyrazić głębokie uczucia.

Innym przykładem niestosownych życzeń są słowa: "Oby ktoś cię w końcu pokochał, znajdź sobie kogoś" i tym podobne. Bardzo niemiło jest coś takiego usłyszeć, ponieważ uwypukla to czyjeś braki czy niepowodzenia życiowe. Nawet jeśli dana osoba chce dobrze, może sprawić wielką przykrość takimi życzeniami. Można zamiast tego życzyć miłości, szczęścia, radości oraz spełnienia pragnień. Będzie to bardziej ogólne, jednak lepiej nie urazić uczuć w taki sposób.

Warto pamiętać,że wszystko co mówimy osobom podczas składania życzeń powinno być szczere, ale równocześnie utrzymane w miłej i świątecznej atmosferze. Mówiąc komuś, żeby był bardziej pracowity, podświadomie z psychologicznego punktu widzenia próbujemy sami się wywyższyć i pokazać, że nas ta wada nie dotyczy. Każdy ma lepsze i gorsze chwile w życiu, zatem trzeba pamiętać przede wszystkim o empatii i byciu taktownym. Z drugiej strony, jeśli to ktoś nas obdaruje niestosownymi życzeniami, nie warto się przejmować tą sytuacją. Brak umiejętności kulturalnego zachowania w pełni świadczy o tej osobie, nawet jeśli powiedziała coś obraźliwego czy nieprzyjemnego. Najlepiej zapomnieć o całym zajściu i cieszyć się wspólnie spędzonym czasem.

Socialmedia

Warte uwagi

Liga Mistrzów wróciła i ma się świetnie!

Na ten moment piłkarscy fani czekali bardzo długo - 18 lutego w końcu wróciła Liga Mistrzów, która po raz kolejny z pewnością dostarczy masy emocji, pięknych bramek i piłki nożnej na...