Urodzinowe zwyczaje i tradycje potrafią zaskakiwać. Poznajcie te najmniej typowe.

Starożytny Rzym

Już za czasów panowania cesarza Hadriana popularny był zwyczaj częstowania słodkim ciastem urodzinowym. Jubilat zamawiał je, a następnie wysyłał tym osobom, które nie mogły stawić się na jego przyjęcie urodzinowe. Tradycja ta sugeruje nam zresztą, że ciasto takie pojawiało się na stołach także podczas przyjęcia.

Starożytna Grecja

To właśnie z obchodów święta Artemidy – greckiej bogini łowów i księżyca – wywodzi się najprawdopodobniej zwyczaj umieszczania na torcie płonących świeczek. To właśnie podczas jej urodzin przygotowano miodowe ciasteczka symbolizujące księżyc w pełni z zapalonymi świeczkami.

Kultura Majów i Azteków

Tak w jednej, jak i w drugiej kulturze, wszystkie dziewczyny wiedziały, że ich piętnaste urodziny będą szczególnym dniem. Opuszczały one wówczas dom rodzinny symbolicznie żegnając się z dzieciństwem. W tym dniu też rozpoczynały naukę historii i tradycji, a także przygotowania do czekającego je małżeństwa. Co ciekawe, zwyczaj ten jest nadal praktykowany w wielu państwach Ameryki Łacińskiej, choć oczywiście, nikt nie zmusza już młodych kobiet do pozostawienia rodziców.

Anglia

W angielskim urodzinowym torcie lub puddingu można było znaleźć przedmioty, które miały stanowić dobrą wróżbę. Zazwyczaj były to monety, choć można było też znaleźć obrączkę lub naparstek oznaczający stan bezżenny.

Argentyna

W Argentynie jubilat musi liczyć się z tym, że osoby życzące mu jak najlepiej będą ciągnąć go za ucho tyle razy, ile właśnie kończy lat. Gdy dziewczyna kończy piętnaście lat organizuje się jej bal. Najlepiej jeśli zatańczy na nim właśnie piętnaście razy, choć pierwszy taniec zawsze należy poświęcić ojcu.

Klucze do domu

Australia

Urodziny w Australii są okazją do posmakowania Czarodziejskiego Chleba, który jest posmarowany i posypany drobnymi kawałkami czekolady. W dniu dwudziestych pierwszych urodzin można też dostać klucze do rodzinnego domu, jest to symboliczne uznanie tego, że młody człowiek stał się osobą samodzielną, która może już żyć zgodnie z własnymi zasadami.

Brazylia

Brazylijski urodzinowy tort często ma kształt owocu lub warzywa. To jubilat jest osobą, która go kroi, pierwszy kawałek zaś otrzymuje osoba najbliższa jego sercu.

Dania

Jeśli chcemy upewnić się, że znajomy Duńczyk ma dziś urodziny, powinniśmy spojrzeć w okno jego domu. Zwykle tego dnia wywieszana jest w nim flaga. Jeśli w wieku trzydziestu lat pozostaje on nadal stanu wolnego, można dać mu w prezencie młynek do pieprzu. Pewnie nie będzie to jedyny taki upominek tego dnia…

Islandia

Na Islandii należy liczyć się z „urodzinowym uderzeniem”. Jubilata chwyta się więc za ręce i obraca głową w dół, a następnie rzuca tyle razy, ile lat życzy.

Izrael

Nieco lepiej pod tym względem mają mieszkańcy Izraela. I oni bywają podrzucani, na szczęście odbywa się to z uwzględnieniem krzesła, na którym właśnie siedzą.

Meksyk

Urodziny w Meksyku mogą być wyjątkowo smaczne, jednym z najpopularniejszych zwyczajów jest bowiem Pinata – figurka z gipsu wypełniona słodyczami, którą zawiesza się nad głową jubilata. Ten powinien ją rozbić mając zawiązane oczy.

Socialmedia

Warte uwagi

Na czym polega wysyłanie kartek z życzeniami za...

Współcześnie mamy wiele możliwości na przesyłanie życzeń na różne okazje. Jedną z nich jest droga internetowa. Na rynku można znaleźć szeroki wachlarz różnych rodzajów e-kartek...