Święta - czym one są oraz co stanowi ich wartość?

Udostępnij:

Skąd się dokładnie wzięły?

Chyba wydarzyło się to w związku z bezbronnością człowieka.

Początki to na pewno lek, który wynikał z natury i nieporozumienia z nią. Do tego dochodziło pytanie dlaczego oraz także respekt przed siłami przyrody. Samozachowawczy instynkt na pewno dyktował konieczność zachowania oraz przetrwania gatunki, obłaskawienia natury oraz zrozumienia. Obserwacja przyrody pozwalała na zrozumienie cykliczności, która nimi kieruje. Doświadczenie na pewno porządkowało samo w sobie kolejne etapy zdobywania wiedzy, która umacniała się razem z powstawaniem społeczności.

Jednocześnie także się utrwalały wierzenia, przesądy oraz zabobony. Powstawały bóstwa oraz mity. Ceremonie oraz rytuały mają za zadanie zapewnić człowiekowi przychylność świata, który go otacza. Do tego wszystkiego niosły krzepiony optymizm we własną zaradność oraz we własną siłę. Oprócz tego także wyzwalały radość życia oraz dawały olbrzymie poczucie bezpieczeństwa. Pozwalały choć na chwilę się oderwać od codzienności. Z czasem przekładało się to na zwiększenie wagi do zabaw oraz do zwyczajów, a niżeli do treści samych wierzeń.

Wyznaczone były pierwotnie rytmem pór roku, czasem zbiorów i zasiewów, cyklem rozrodczym konkretnych zwierząt. Wzbogacały się an pewno pamięcią osób oraz wydarzeń, czczonych rocznic i powstawaniem cały czas nowych kultów.

Celebracja świąt

W genezie opierały się one na samych pierwiastkach. Święta się różnicowały w zależności od kultury narodu oraz od poziomu cywilizacji. Jednocześnie bardzo mocno jest podkreślana odrębność oraz tożsamość.

Ważność tego wszystkiego już zauważył papież Grzegorz Wielki i to w wieku VI. Zalecał on, aby misjonarze mieli na uwadze zwyczaje mieszkańców. Jednocześnie nie wzbraniali obchodów oraz oszczędzali świątyń. Przejmując świątynie oraz adaptując zwyczaje oraz obrządki zmieniają jedynie nazwy poszczególnych świąt. Nadawali im treści chrześcijańskie oraz także nowych patronów. Powstawanie nowych, upadki cywilizacji oraz zmiany, które zachodziły tylko w nazwach świąt. Nawali im treści chrześcijańskie oraz także nowych patronów.

Czym są dzisiaj oraz w ogóle ile z nich przetrwało?

Święta to absolutnie nie są tylko i wyłącznie dni wolne od pracy. Są to także zwykłe jak i także robocze dni, które są poświęcone pamięci rocznic, wydarzeń, sytuacji oraz zawodów. Nikt o niektórych już obecnie w ogóle nie pamięta, a inne się wydają reliktem przeszłości. Jeszcze inne są niestety tworzone w sposób sztuczny po to, aby zaspokoić potrzebę danej chwili. Takowe nie wzbudzają w ogóle entuzjazmu. Te, w których są zawarte części kultur ludzkości oraz pamięci historii zdecydowanie przetrwały i są one wciąż kultywowane.

Etniczne, państwowe, religijne czy też kameralne, prywatne oraz obchodzone mniej czy też więcej uroczystości. Znajdziemy także te znacznie bardziej lubiane oraz takie, które tylko nadają koloryt dniom mijającym. Świadczą na pewno o podtrzymaniu więzi, o jednoczeniu jak i także o przynależności.

Sprawdź również: Pierwsza Gwiazdka

Socialmedia

Warte uwagi

Sprawdź opinie przed zakupem

Od kiedy internet zyskał w Polsce popularność, ludzie masowo zaczęli szukać w nim informacji o firmach. To internetowe opinie, które są bardzo przydatne w procesie zakupowym, czy...